22.7.22

Hlavně Tuláčkův statek

Začátkem července,kdy jsme byli s manželem doma v plné práci nás pozvali naši přátelé na chatu do Krkonoš.Jezdíme k nim často a tentokrát nás chtěli mít u sebe u příležitosti jejich výročí.Svědčili jsme jim totiž na svatbě.Jenže nastal problém.Máme doma kočičku a syn byl už odstěhovaný.Mám sice v domě kamarádku,ale ona nesnáší kočky a Modřinka,jako by to poznala.Když k nám přijde,někam zaleze.Tak to jsem ani jedné nemohla udělat.Naštěstí vnuk jel ten den do Turnova na koncert a že přespí u nás v bytě a o Modřinku se postará.Ona by to samozřejmě jednu noc doma sama vydržela,ale já jsem v tomhle hodně přecitlivělá,protože vím,že je Modřinka na mně závislá.
Vyjeli jsme až navečer a dopoledne druhý den se vraceli.A protože jsem věděla,že se hned tak někam nedostaneme,tak jsme to vzali přes místa,která jsem už delší dobu měla vypsaná,až zase někdy pojedeme tím směrem.
První na řadě byl Kruh u Jilemnice a tam Tuláčkův statek.
Je to významná památka zapsaná na seznamu nemovitých kulturních památek.Tuláčkův statek je hospodářská usedlost.K jejímu nároží přiléhá dvůr uzavřený vysokou zdí s vraty a bočním vchodem.Součástí areálu jsou bývalé stáje a stodola.Statek představuje vynikající ukázku pozdně barokní lidové architektury svou typickou roubenou konstrukcí a výzdobou štítů pro oblast Podkrkonoší.Stavitelem usedlosti byl Jan Horáček,obchodník s plátnem,který na statku pěstoval len.V roce 1866 se stal statek majetkem Josefa Tuláčka.Po válce začalo statek využívat JZD.Jak to s ním dopadlo netřeba psát.Záchranu usedlosti znamenalo rozhodnutí profesora architektury p.Sedláčka převzít objekt do správy Fakulty architektury ČVUT.Ta začala statek rekonstruovat a v roce 1982 je zkolaudovala.nyní slouží vzdělávání vysokoškolských studentů.

Barokní kostel sv.Filipa a Jakuba v Roztokách u Jilemnice pochází z roku 1728.

Zaujaly mě jako vždy staré náhrobky
Fara


Z Roztok jsme měli namířeno za jednou hezkou  kapličkou,na kterou jsem se chtěla už dlouho podívat.Když jsme projížděli obcí Studenec všimla jsem si,že je otevřený kostel.Což je opravdu velmi ojedinělé a proto jsem chtěla udělat zastávku.
Kostel sv.Jana Křtitele je novorománský a byl zbudovaný v letech 1866-1868.
Nachází se na místě původního kostelíku z roku 1589.
Konají se tady pravidelné bohoslužby a to dokonce třikrát v týdnu.Proto byl otevřen.Před kostelem jsou sochy světců.Kostel stojí u silnice a nepodařilo se mně ho dostat do objektivu celý.
Hlavní oltář a boční oltáře jsou dílem novopacké sochařské dílny.
Prostrčila jsem objektiv skrze mříže a fotila.
Nejsem věřící,ale modlit se umím,ale vždy,když mám možnost vstoupit do kostela padne tam na mě něco zvláštního,neumím to popsat.Možná je to jenom vzpomínka na dětství,kdy jsme s babičkou chodily se sestrama do kostela a i s tetou,ke které jsme jezdily na prázdniny do Levínské Olešnice.


Naproti kostelu stojí i fara,která se opravuje.


Na navigaci jsem zjistila,že kousek od kostele je zámek.Byl postavený v roce 1883 v pseudorenesančním slohu.V 80 letech minulého století byl přestavěn na rekreační zařízení.V dnešní době je objekt nevyužívaný


Osamělá
Kapličku,která se mi moc líbila nechám na samostatný příspěvek.
V předpovědi  nám slibovali déšť,ale večer spadlo opravdu jenom pět kapek a sluníčko nás bude hřát asi i další dny.Včera mně, ale byla i zima.Jeli jsme s manželem do Liberce za nákupy.Chceme si koupit nový lustr do obýváku a ložnice.Jela s námi vnučka,že zatím co budeme běhat po obchodech zajde si do posilovny.Připravuje se na další závody ve fittnes.V obchodech bylo příjemně,všude měli klimatizaci a v nákupním centru Globus mně byla chvílemi i zima.Horko je pro mě fajn na to,že je teplá i voda ke koupání.To,co jiné neosvěží je pro mě ideální.Včera byla u mladých v bazénu voda 28.Užívala jsem si to a krásně si zaplavala.
Prožívejte horké dny podle svých představ


30 komentářů:

 1. Jituško, krásně opravený statek, tak by měly vypadat všechny památky.
  U nás byla v noci bouřka a zalito máme parádně. Zahrada už to fakt potřebovala.
  Pěkný víkend a budu se těšit na další fotky. Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituško,děkuji.Bohužel každá památka nemá to štěstí.
   U nás zatím moc nepršelo.Včera to bylo aspoň prudký,ale krátký

   Vymazat
 2. Pěkný výlet a památky také krásné. S tím kostele to máme podobné, také ten zvláštní pocit mám a dokonce na Moravě jsem vstoupila jenom mezi dveře a musela jsem odejít. Jako by mi tam nahoře říkal, že do kostela nechodím celý rok, tak co tam hledám.

  OdpovědětVymazat
 3. Ten statek je opravdu krásně opravený a má až nezvykle honosné průčelí. Tady bouřilo a solidně lilo zhruba od čtvrt na dvě do tří hodin rána. Ale už zas je teplo, navíc nepříjemné díky vysoké vlhkosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda,že na statku nikdo nebyl asi bych se odvážila požádat podívat se aspoň do dvora

   Vymazat
 4. Jitko, statek velmi pohledný! kostely taky můžu. Pěkně jste si zavýletovali. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřinko,děkuji.My už jenom tam,kam nás auto doveze na místo.Manžel z něho ani nevylezl

   Vymazat
 5. Tuláčkův statek znám,jezdím často okolo.Je to opravdu moc krásně zrenovované stavení a měla jsem možnost se podívat i za vrata.Kostely také znám,ale vůbec jsem nevěděla o zámku.Příště se po něm podívám.Krásně jsi vše nafotila a popsala.Míla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podívat se aspoň do dvora by mě hodně lákalo.Děkuji

   Vymazat
 6. Jitko, opět krásné pokoukání a ten Tuláčkův statek, to je fakt paráda. Přeji pěkný víkend 😊

  OdpovědětVymazat
 7. Moc pěkné fotky Jíťo ⚛ ღ ♥ krásně jsem se s Tebou prošla po památkách ⚛ ღ ♥

  OdpovědětVymazat
 8. Jituš, zdravím. Tuláčkův statek je opravdu nádherný. Moc hezké fotografie jsi pořídila a krásný celý výlet ! Hezké dny přeje Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Milá Jitko, to jsem se krásně pokochala krajem, který neznám, ale díky tobě jsem ho virtuálně navštívila. Je to nádhera, a ten Tuláčkův statek! ♥ Pozdravy Modřince...♥ ;) Vivi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viki moc děkuji a Modřince vyřizuji.Sedí mi u klávesnice.Nesmí u ničeho chybět

   Vymazat
 10. Krásné stavby, ten statek , kostel a fara. Je vidět, že se o památky po předcích dobře starají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš,děkuji.Někde se starají a někde bohužel chátrají

   Vymazat
 11. Ahoj Jituško děkuji za komentíky. Moc krásné fotečky jsi nafotila.Statek je moc hezký i kostel moc se mi líbí.

  OdpovědětVymazat
 12. Jituško, ukázala si nám moc krásná místa v nádherné krajině. Kochám se.
  Přeji pohodovou sobotu, Helena

  OdpovědětVymazat
 13. Moc pěkné fotografie z moc hezkých míst. Ten statek je krásné opravený a líbí se mi vnitřek kostela. Úžasný je ten oltář. Měj hezké letní dny.

  OdpovědětVymazat
 14. Krásné fotky, pokochala jsem se krajem , který je pro mě neznámý , je to tam krásné ♥

  OdpovědětVymazat
 15. Jituš,krásná místa jsi nafotila v krásné krajině, kterou neznám .Máš výhodu,že se dostaneš na zajímavá místa autem,to já už nemám.Jsem odkázaná na společné zájezdy našeho klubu.Měj se hezky v těchto letních dnech a užívej si výletů...

  OdpovědětVymazat
 16. Jituško překrásné fotečky jsi nafotila, pokochala jsem se ♥

  OdpovědětVymazat
 17. Nádherné fotky a je fajn, že na některých místech se starají a nenechají to schátrat. Opatruj se Jitu a krásné srpnové dny přeji♥

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za komentář