čtvrtek 19. dubna 2018

Podsemínský mlýn

Výlet k Podsemínskému mlýnu jsem už nějakou dobu plánovala.Čekala jsem až bude jaro v plném proudu,abych si užila rozkvétající přírody.
Auto jsme zaparkovali na parkovišti u rybníku Věžák.Dále pokračovali po silnici,což nemám vůbec ráda.I tady jezdí dost aut a do toho cyklisti a pořád se někdo někomu vyhýbá.Asi po dvou km jsme zahnuli na pěšinu a tady už jsem se jenom kochala.
Podsemínský most se nachází v krásném prostředí Podtroseckých údolí v Českém ráji na hrázi Podsemínského rybníka.Patří mezi osmnáct mlýnů na řece Žehrovce.První zmínky o mlýnu jsou již z první poloviny 16.století.Vystřídalo se tu několik majitelů a roku 1821 koupil mlýn mlynář Franz Skála.Rodina Skálů mlynařila na Podsemínském mlýně po pět generací až do jeho úředního zavření v r.1951.
V současné době je mlýn majetkem potomků posledního mlynáře Jaroslava Skály.

Konečně jsme uhnuli ze silnice a jdeme krásných údolím podél říčky Žehrovky,lemovaném skálami a rozkvetlými loukami.Kvetou sasanky,podléšky,blatouchy,fialky a petrklíče.Všude je plno motýlů,ale fotit je se mi moc nedaří.Jsou rychlejší.


Louka je plná petrklíčů

U říčky Žehrovky kvetou sasanky


Přicházíme k mlýnu.Bleky dáváme na vodítko,je tu cedule s upozorněním a chápeme to


Podsemínský mlýnKousek dál je Podsemínský kamenný most přes Žehrovku.V současné době je most v havarijním stavu.Majetkem je obecní úřad Troskovice a je jasné,že mu chybí na opravu finančního prostředky.Je to velká škoda,ale památek v takovém stavu je u nás více


Podsemínský most se objevil v několika filmech.Nejznámější je Jak dostat tatínka do polepšovny.
Takové krásné sezení s výhledem na rybník mají majitelé mlýna


Kterým směrem se vydáme?Jdeme podél Podsemínského rybníka dáleChomáče vodní trávy vypadají jako nějaká zvláštní hnízda.Kolem rybníka je mokro a tak se tu daří květinám

Chytila jsem na pasece motýlka....


Někdo se připlul na nás podívat.Naštěstí mám v batohu tvrdý rohlík
Koukáme,co je tu ryb a velkých
Bylo tu nádherně,však také žíjeme v ráji.