21.9.22

Chotěborky,jedna z nejcennějších zvonic u nás

 Na Hradecko jsme se opět vrátili i když původně neplánovaně.Manžel sháněl součástku k našemu Renaultu a tak volal do Autodílů do Holohlav.Mně říká,připrav trasu a nějaké ty svoje památky a za hodinu možná vyrazíme.Vyskočila jsem celá natěšená a šla hledat do map.Tak rychle to nebylo,z Holohlav se ozvali až druhý den a tak jsme vyrazili 15.9.Je neuvěřitelné,co je zajímavostí po trase.Ovšem dřevěnou zvonici v Chotěborkách jsem napsanou neměla.Byla trochu stranou.Až,když jsme jeli  manžel říká,že něco na kopci vykukuje z lesa a že si myslí,že to bude dřevěná zvonice.Viděli jsme odbočku a tak tam zamířili.Dojeli jsme do malé obce Chotěborky,žije zde 20 obyvatel a před námi u kostela dřevěná zvonici.Pro mě to bylo,jako bych našla poklad.

Gotická zvonice z konce 16.století je považována za jednu z  nejcennějších zvonic v Čechách.Na zvonici jsou ručně štípané šindele.Ve zvonici je původní obrovský zvon.Zvonice stojí na kopci a zvon je slyšet daleko do kraje.Zvonice stojí u gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie.Původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl na místě dřevěného kostelíka,který vyhořel.
Za husitských válek byl kostel vyloupen.V první polovině 18.století byl barokně upraven.Barokní brána u vstupu ke kostelu se mně hodně líbila.Nad průchodem je dvojitá
korunovaná kartuš se čtvercovými erby.Na okrajích římsy jsou plastiky
andílků.
Dostat k bráně celou zvonici se mi nepodařilo

Malá vesnička,kde se mi moc líbilo je vesnickou památkovou
zónou od roku 2005.

Uprostřed návsi  je pilíř se sochou sv.Jana Nepomuckého

Rodný dům F.X.Duška.Výnamný český klavírista a skladatel.Jeho  manželkou byla proslulá zpěvačka
Josefína Dušková.
Další památka,která mě hodně zaujala byla v Lanžově kaple
Nejsvětějšího srdce Ježišova.Základní kámen novogotické kaple byl 
položen v roce 1854.Vysvěcena byla roku 1862.
Kaple byla postavena jako rodinná hrobka pro majitele panství v Bílých Poličanech.Tam se také podíváme.Dnes je hrobka v soukromém vlastnictví a postupně rekonstruována.
Vlevo vykukuje kostel sv.Bartoloměje.


Původní románský kostelík ze 13.století byl v 16.století
renesančně přestavěn.Dalšími úpravami prošel i v 19. a 20.století.


Jak je patrno z fotografií celou dobu se nám hodně mračilo.Pořád jsem pozorovala kam jdou mraky.
Měli jsme poslední víkend a týden na cestování smůlu.Vezli jsme vnučku na internát do Humpolce,pršelo.Jeli jsme napodruhé ke známému do Kořenova,pršelo.Pršelo i tentokrát,ale až při zpáteční cestě v Lázních Bělohrad.To už mi  tak nevadilo.Okolo jezdíme docela často.A to jsem ještě nevěděla,že do Holohlav pojedeme s vadnou součástkou ještě jednou.Takže na Hradecku chvíli zůstaneme.Ale o tom zase další příspěvky.
.Mějte se hezky


18 komentářů:

 1. Jitu,to jsou zajímavá místa. Zvonice je fakt úžasná, a zaujal mě i ten oblouk. Mozná, že byl kdysi součástí nějakého oplocení. Krásnė zdobený je i ten domek. Je mnoho krásných míst, která můžeme vidět právě díky blogu. Děkuji za tuto zajímavou podívanou. Přeji ti moc krásné dny a těším se na další příspěvek.

  OdpovědětVymazat
 2. Ta dřevěná kaple je opravdu nádherná. Dobře, že jste ji objevili:) A ostatní místa taky. Umíte báječně spojovat příjemné s užitečným :) Ať se Ti dobře daří. Zdraví Marie

  OdpovědětVymazat
 3. Jituško zdravím,další zajímavé fotečky.Já teď se léčím mám chřipu.Přeju Ti krásný den.

  OdpovědětVymazat
 4. Další krásná místa, Jituško! K Lanžovu a Bílým Poličanům má nostalgický vztah - byli jsme tam jako vedoucí na táboře měsíc před naší svatbou, potkali jsme tam lidi, kteří jsou našimi přáteli doteď :o)
  Děkuji a přeji hezký den. Helena

  OdpovědětVymazat
 5. Zvonice má zajímavý tvar a kaple s obloukem je nádherná, je vidět, že jsi si s tím záběrem pohrála. Díky za ukázku

  OdpovědětVymazat
 6. Ta brána do kostelního areálu mne zaujala hned na prvních fotkách. Zvonice je mohutná a vždy obdivuji, jak tyto stavby přežijí. Kaple v Lanžově je opravdu krásná stavba. Doufám, že rekonstrukce neubere na půvabu. A ta fotka, kdy jsi dostala kapli pod oblouk brány je skvělá. Měj se krásně.

  OdpovědětVymazat
 7. Jituško, mě to připadá jako by ta zvonice dřevěná do toho místa nepatřila, díval jsem se na to delší dobu,ale ne. Je moc pěkná,ale místo nevybrali dobře. Maru

  OdpovědětVymazat
 8. Obě místa tak trochu znám, ale už jsem tam hodně dlouho nebyla.
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 9. Moc hezká místa a fotky. 🙂
  Krásný den, Jituško.

  OdpovědětVymazat
 10. Jitko, tušila jsem, že se tam podíváte, když jsem tuhle zvonici 1.9.22 na svůj blog dávala, stejně jako Vysočany a Měník, napadlo mě, že si tam uděláte výlet. Také bych si na zvonici, kterou neznám, udělala výpravu, mám je totiž opravdu ráda a dělá mi radost, že jsou ještě někde k vidění.
  Škoda, že jste neměli lepší počasí.
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 11. Jituš zdravím, děkuji za komentáře. Fota překrásná, nádherná zvonice okolí a Tvé povídání si užívám ♥

  OdpovědětVymazat
 12. Jituš, to byla "dobrá akce", je vidět, jak užitečné je jezdit pro součástky do auta. ☺ Jsou to místa vzdálená a pro mne neznámá, upoutal mě i dům pana Duška. Člověk se přiučí i na takovém místě.
  Děkuji a těším se na další pokračování. Pěkný podzim! ☺

  OdpovědětVymazat
 13. Krásné stavby, zvonice i kostely. Takové výlety mám moc ráda.
  Jituško, krásný víkend.

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj Jituš,
  moc děkuji za pěkný výlet a doprovodný text. V těch místech jsem nikdy nebyla. Měj se pěkně a díky za písmenka, opatruj se...♥

  OdpovědětVymazat
 15. JItko, u Tebe si vždy přečtu hodně zajímavých informací a prohlédnu krásné foto. M.

  OdpovědětVymazat
 16. Moc hezké fotky Jitu a zajímavá stavba zvonice, u nás se nic takového nevidí ♥

  OdpovědětVymazat
 17. Parádní fotky jsou místa, která neznám kde jsem nebyla. Stavby se mi moc líbí ⚛ ღ ♥

  OdpovědětVymazat
 18. Krásné fotky jako vždy a díky Tobě Jitu poznávám místa, která opravdu jsem neznala♥

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za komentář