čtvrtek 1. října 2020

Urbanova křížová cesta

 Křížová cesta,kterou ztvárnil známý kreslíř Petr Urban se nachází v obci Smržovka v okrese Jablonec n.Nisou v Libereckém kraji.Vytvořil ji v roce 2014 a v roce 2015 byl pozván do Německa do Stuttgartu na velkolepé církevní slavnosti,aby zde představil svoji křížovou cestu.Ta byla nakonec umístěna ve Smržovce,odkud pochází Urbanova rodina a on zde také žije.Křížová cesta vede do prudkého kopce necelý km a končí kapličkou.Pod vrcholem kopce,ve skalách vzniká Smržovské peklo z Urbanových olejomaleb.

Kristův příběh,plný tajemství a krutosti považuje Petr Urban za nejpoučnější a nejvíce inspirativní v celé historii lidstva.Velmi si přál,aby jeho obrazy s Kristovým příběhem našly místo právě ve Smržovce a to se mu splnilo.

Opět nemám nafocená asi všechna zastavení.V obci se konala nějaká slavnost a lidé se scházeli na začátku křížové cesty v místě,které se nazývá Betlém.Nechtěla jsem mezi něma pobíhat s foťákem.Tak mně chybí i první zastavení.Cestou jsou pěkné výhledy.Tady zrovna na Tanvaldský Špičák

Tu sobotu bylo velké teplo.Byli jsme rádi,že jsme zalezli do lesa.

Tady vzniká Smržovské peklo z obrazů Petra UrbanaZdá se,že Bleky zaujalo


Paneláky v Tanvaldě


Dolů se jde hezky


A na závěr kytičky.Někdo jde na návštěvu k berušcePředstavila jsem Vám asi nejnovější křížovou cestu.Mně se tak,jak  ji ztvárnil Petr Urban moc líbila.
Mějte hezké podzimní dny32 komentářů:

 1. Jitko, tak Tanvaldský Špičák znám, byla jsem tam, ale tahleKřížová cesta je opravdu zajímavá novinka.Krásně jsi to zachytila. Urbana znám, je to vtipálek a kreslí obrázky, místy nepřístupné dětem, je to on? Také jsme několikrát šli z Rychnova přes Kokonín na Černou Studnici a pak lesem do Tanvaldu a rychlíkem domů.
  Moc tě zdravím Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiřinko,je to on.Překvapil mě,křížová cesta je jiná,ale zase zajímavá.Také jsme tu hodně chodili a to,když sestra bydlela v Tanvaldě.

   Vymazat
 2. ahojky Jitka veľmi pekné a zaujímavá fotky***********************

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezký výlet jste si udělali a zajímavá je i ta Křížová cesta. Super výhledy. OMěj krásné podzimní dny.

  OdpovědětVymazat
 4. Další krásný výlet zajímavá je Křížová cesta ten pohled z lesa se mi foto moc líbí hlavně ta vůně i klid.Díky za pěknou podívanou.

  OdpovědětVymazat
 5. Jitko, opět pěkný výlet se zajímavou Křížovou cestou. M.

  OdpovědětVymazat
 6. Jitko, Petr Urban, ten kreslíř vtipů? Vidíš, to jsem netušila, že i takhle maluje 😊 Dík za tvoji reportáž, je to moc zajímavé.
  Měj prima dny, Petra

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Jituško znovu jsem se procházela spolu s Vámi. Obdivuji Tvé fota i vyprávění, dovím se spoustu nového díky ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danuško,děkuji.Pro mě je to fuška to vždy sepsat.

   Vymazat
 8. Jíťo moc pěkné a zajímavé ⚛ ☼ ⚛

  OdpovědětVymazat
 9. Jitulko nádherný výlet tak jsem se prošla také stebou a pejsek tam je krásný a muselo ho tam něco moc zaujalo já jsem nic takové neviděla tu křížovou cestu moc hezké ..děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bětuško,děkuji.Bleky tam asi cítila nějaké čertoviny

   Vymazat
 10. Jituško, musím říct, že mě pan Urban překvapil.
  Bleky vypadá roztomile :o). Děkuji za další krásný výlet a přeji hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
 11. Jituš, mě se ta křížová cesta také moc líbí. Petr Urban mě velice příjemně překvapil. Máme doma pár jeho knížek s vtipy, ale tohle je opravdu moc hezké.
  Udělali jste si prima výlet. 👍👍
  Měj hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko,děkuji.Také máme knížku kreslených vtipů,no spíše má manžel já na to nejsem.Ale Křížová cesta se mi moc líbila

   Vymazat
 12. Jitko diky za typ na výlet, už jsem ho nadnesla manželovi. Ráda si prohlížím Křížové cesty v kostelích, mám už jich pěknou sbírku, každá je jiná. A tato vypadá zajímavě. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš,děkuji.Také jsem vždy koukala v kostele na Křížovou cestu.Jsou zajímavé

   Vymazat
 13. Jituško paráda,ani jsem nevěděla,že taková křížová hezká cesta je.Super hned šla s tebou jen daleko od nás....Super sobotu měj

  OdpovědětVymazat
 14. Jituško hezké ráno,to je nádhera.Nikdy jsem tam nebyla tak děkuju za kouzelný fotky,Povedlo se jim to vyobrazení,líbí se mi to a o přírodě ani nemluvím.Ten les a krásný nebe,to mám strašně ráda.Přeju Ti hezký víkend plný foceni :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Renatko,děkuji.Křížová cesta moc pěkná a procházka v lese nikdy nezklame

   Vymazat
 15. Jitko, ta křížová cesta je hodně zajímavá a výhledy do okolí jsou nádherné. No a kytičky, ty nemají chybu, ... s beruškou, jako třešničkou na dortu.
  Přeji fajn neděli. D.

  OdpovědětVymazat
 16. Nádherné fotografie Jituško ,seděla jsem u voleb a jsem z toho úplně vyřízená . A to mi to čeká ještě příští týden♥ nejak nic nestíhám .

  OdpovědětVymazat
 17. Květuško,děkuji.To znám,také jsem kdysi u voleb seděla,je to dlouhé.

  OdpovědětVymazat